2021 Team List

( As of  April 21st)

We are planning for the race to go ahead this year, and everything is looking good!  

 

All teams planning to come are encouraged to get their entries in asap to help us plan ahead, with a 100% money back guarantee, or a place in the 2022 race, should Covid restrictions either stop the race going ahead, or your team participating.

 

“Inaction in the face of fleeting opportunity is a crime.” 

H.W. Tilman

(From 'Where Men and Mountains Meet')

 

We will amend this list as new entries are confirmed, and expect to see 15-20 boats in Barmouth for the race start. 

Confirmed
(Click Team Name to see full profile)

 

1.         Half Light

            Garcia 48 (Half Light)

            Charles, Nick & Poppy Smallwood, Simon Crookenden, +

2.        Bee and the Bros
            Beneteau First 31.7  (Herbie)         
            Tim, Bryony & Andrew Whitaker,   Simon & Anthony Fear
3.        Wild Spirit 
            Jeanneau 40  (Wild Spirit)
            Paul Jackson, Stuart Walker, Dave  Robinette, Nick Ridgway, Craig Williamson 

4.        Driac  

            1930 Camper and Nicholsons Bermudian Cutter  (Driac)

            Charles Lyster, John Allen, Duncan Francis, Vernon Gayle, Huw Jackson

 
5.        Joy
            JPK 10.10  (Joy)
            Dave Butters + + + +

6.        Whisky Galore

            Nicholson 35 (Whisky Galore of Little Todday)

            Dr. Charles Clarke ++++

7.         White Clouds

        Humphreys One Design (HOD) 35  (White Cloud)

            John Donnelly & Nick Donnelly, Richard Hart, Stuart Pitches, Malcolm Rudge

8.        The Forty Somethings
            J109  (Jamira)
            Mark Tracey, Chris Brown, Daniel Jones   + +

 

9.        That's Not My Dog

            Reflex 38  (Lightning Reflex)

            Morgan Peach, Elliot Wilkinson, Gillies Munro, Will Ward, Owen Bowerman

10.      Tintin
            Boreal 47  (Tintin)
            Robert & Joanna Withers, Stephen Gordon, Matt Insley, James Heath
 11.      Marine Conservation Society
            Hanse 375   (Blackbird)
            Seth Richardson, Alan Hyne-Jones, Richard Harrison, Peter Hutchinson, Chris Fischer

12.      Aurora

           Contessa 33 (Aurora)

           Oscar Chess, Alastair Pringle, Bill Breckenridge, ++

14.       Kokiri

            Pacific 38 (Kokiri)

            Chris Kemp, Michael Nott, Mark Watson, Rob and Lou Willings

15.     Sail Raisers and Trail Blazers  Hereford & Worcs Fire & Rescue Service team

            Moody 31 Mk2 (Ptarmigan)

            Phil Ball, Sarah Mimnagh, John Buley, Ben Cooling, Robin Baer 

                                                                        Entry Pending

    Pip Hare & Charles Hill  (Hare Hill II) - Pip is now a Vendee Globe finisher!  They plan to repeat their        double handed race attempt which was successful in 2017.  Read more ...

    Kraken Travel 1 - Mike Pickering

    Kraken Travel 2 - Henry Burkitt (For Jubilee Sailing Trust)

    Dr Andrew Sweet - Paddy (Challenge Class)

    Lara Martin - Army Team

    Nick Waite                                                                 

Hoping to be there ...     

     Alice Whittle

     Diran Afolabi

     Jeremy Le Fevre

     John Rennie

     Mike Parker

     Nick Blevins 

     Nicola Simper 

     Ilse Vooren (Netherlands) 

     Richard Mason

     Sam Fox

     Dave Butters

     Tom Bell 

A Company Limited by Guarantee

Registered in Wales No: 3722800

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • YouTube Clean