Winners of the Daily Telegraph Trophy (Mono-hull), Barmouth Publicity Association Cup (Multi-hull &

Handicap) and The Tilman Cup Winners (from 1986)

 

1977   Fair Exchange                             Finrose 37ft                    John Chawner               5d 01h 57m

 

1978   Mumeskara                                 Nicholson 30ft               Frank Davies                 4d 07h 13m

 

1979   Cytgord                                      Vindoo 30ft mono          Geraint Owen                5d 08h 23m

 

1980   Samphire of West Mersea            Carter 39ft mono           Sam Poole                     4d 17h 10m

         

1981   Day Tripper                                35ft Trimaran                 Mike Whipp                   3d 19h 58m

 

1982   Signaller                                     35ft Simpson Tri            B. Rowe                         3d 17h 41m

 

1983   Memec & Chips                           35ft Trimaran                John Chaundy                4d 12h 04m

           First Class                                   Beneteau 8m mono       D. Barr                           4d 12h 58m

 

1984   Sanskarra                                   41ft Trimaran                 W. Thomas                    3d 11h 49m

           First Class Marines                      8m mono                        Jeremy Heal                  3d 14h 31m

 

1985   Yacht Paint Centre                      35ft Tri                          Alex Ross                      3d 03h 57m

           Ensign Dyas                               Beneteau 8m                   D. Jarrat                        4d 14h 23m

 

1986   Dobbin                                       30ft Catamaran              R. Dunstan                    3d 15h 44m

           British Heart                               Laser 28ft mono             W. Tucker                     5d 01h 58m

           Tilman: Scandecor                      Swan 40ft                       K. Jameson

 

1987   Mersey Beat                                40ft Trimaran                 Gareth Owen                 3d 16h 13m

           She of Lleyn                                She 31ft mono               Dewi Hughes                 4d 11h 14m

           Tilman:                                       H.M.V. Sigma 36ft          Mike Ellis

 

1988   Queen Anne’s Battery                 F40 Cat                          Andrew Ball                   3d 04h 39m

           Barracuda of Ramsgate               45ft                               B. Daze                         4d 06h 19m

           Tilman: Aperitif                          26ft Beneteau                 Andrew Dawson, W. Inness, A. Bowker, S. Osler

 

1989   Queen Anne’s Battery                 F40 Cat                          Andrew Ball                   2d 08h 57m

           Barracuda of Ramsgate             45ft                                J. Mills                          3d 05h 38m

           Tilman: X-cert                            X-99                              James Thompson, P. Watts, G. Bowen, J. Curtis,

                                                                                                   N. Martindale

 

1990   Severalles Challenge                   36’ Tri                            R. Skipworth                 3d 03h 12m

           Barracuda of Tarrant                   45ft                               Bob Fisher                     3d 13h 59m

           Tilman: Tasmania-Aus               33ft mono                       J. Flack, D. Lancaster, B. Wilson, A. Longden

         

1991   Severalles Challenge                   36’ Tri                            D. Skipworth                 2d 20h 08m

           Jaygo                                          J29ft                              Bob Newman                 3d 05h 56m

           Tilman: Gemma Louisa               45ft                                P. Smith, R. Ludlow, L. Allan, S. Bland, T. Young

 

1992   Burtonwood                                F27ft Cat                        Gareth Owen                3d 14h 32m

           Sidewinder of Wight                    38ft                               D. Dillistone                  4d 01h 07m

           Tilman: Overdraught                  35ft                                T. Gurney, B. Withers, J. Withers, J. McMullen,

                                                                                                   D. Gurney

 

1993   Burtonwood Mersey Beat            F27’ Cat                          Gareth Owen                 3d 19h 45m

           Bootneck                                    Beneteau 8m                  J. Getgood                     4d 10h 29m

           Tilman: Lady of Moyle                34ft                                M. Johnson-Ferguson, S. Phillips, K. Sparkes,

                                                                                                   P. Landy, T. Dove

 

1994   Shockwave                                 Tri                                   J. Fowler                       2d 08h 12m

           Aratapu                                      38ft Alan Payne Sloop    Hugh Clay                     3d 11h 43m

           Tilman: Aratapu                         38ft Alan Payne Sloop     Hugh Clay, Henry Clay, Nicky Hart, Simon Oxley,                                                                                                        Lawrence Ormerod

 

1995   Trivial Persuit                             F27ft                              D. Sutherland                3d 05h 01m

           Highwayman                              Beneteau 8metre            Matthew Slack               3d 13h 27m

           Tilman: Fracas                            Sigma 33ft                     Mike Forbes, Nicky Murray, W. Budenberg,

                                                                                                   M. Coen, M. Thomas

 

1996   Spirit of England                         Owen Clarke T               Peter Clutterbuck          3d 07m 38m

           Catriona                                     Dehler 36ft                     Rory Carter                   4d 03h 06m

           Tilman: Headfirst                       Beneteau 8m                  David Williamson, Joanne Driscoll, Maggie Donald,

                                                                                                   A. Murphy, M. Hart

 

1997   Royal Marines Commando          Tri                                  Jeremy Heal                   3d 17h 08m

           Myriad IV                                   Bull 7000                         J. Thompson                 4d 00h 59m

           Tilman:

  

1998   Partneriaeth Pwllheli                 F31R Cat                         Richard Tudor              2d 03h 04m

           Parhelion                                    Jeanneau 38ft                 Trevor Bassett               3d 16h 47m 

           Tilman: Parhelion                       Jeanneau 38ft                 Trevor Bassett, Terry Povey, Rudy Jackson,

                                                                                                   Paul Cooke, John Ball

 

End of 1998, multihulls were no longer invited, but Ravenglass remained!

 

1999   Tactix                                         X-99                              Geoff West                    3d 17h 53m

           Tilman: Barbadee                        Sadler 34ft                     Andy Bradick,Darren Hathaway, Paul Burgess

         

In 2000, Whitehaven replaced Ravenglass, adding 15 miles to the sailing distance and 14 miles to the land distance.

 

2000   Chartercontinium.com                Reflex 38                       Ian Hudson                   5d 14m 04s

           Tilman: Simply Red                     Oyster 34ft                    M. Horrocks, David Mitchell, Frank Smith,

                                                                                                   Ross Cattell, Paul Eyers

 

2001   Foot and Mouth caused cancellation of this year’s 3PYR

 

2002   Lightning Reflex                        Reflex 38ft                    Geoff West                     2d 14h 22m

           Tilman: Sunsail 27                      Sunfast 36ft                   J. Blanshard, Giles Peckham, Mike Hayward, Philip                                                                                                     Pascoe, Andy Taylor

 

2003   Spirit of Barmouth                      Reflex 38                        Geoff West                     4d 04h 38m

           Tilman: Hellefix (NED)                 X412                              Jack Kamminga, Rob Barel, Peter Horman,

                                                                                                   Bart Schweitzer, Lucas United

 

2004   Hellefix  (NED)                            X412                              Jack Kaminga                3d 04h 41m

           Tilman: Chilli Nomads                Sunfast36                       Marc England, Elliot Lewis, Duncan Robertson,

                                                                                                   Angus Whitley, Charles Houston

 

2005   VLAD the Impaler                       38ft OD                          Greg Marsh                   3d 18h 47m

           Tilman: VLAD the Impaler          38ft OD                          Greg Marsh, Robert Smith, Ian Winterburn,

                                                                                                   Keith Reid, Richard Norris

         

2006   Leopard                                      Reflex 38ft                     Rob Dornton Duff          3d 00h 48m

           Tilman: Kidscape Challenger                                            Geoff West, David Sales, Steve Bentley,

                                                                                                   Kevin Partig, Kate Hutchinson

         

2007   VLAD the Impaler                       Simpson 38                    Greg Marsh                   3d 08h 55m

           Tilman: Journeymaker 5              J-105                            Chris Jones, Louise Makin, Andrew Hayward,

                                                                                                   David Wolfendale, Tim Lucas

 

2008   Journeymaker 5                          J-105 (10.5m)                Chris Jones                    2d 18h 19m

           Tilman: Hazard Chase                HOD 35ft                        Piers Copham, Andy Eggett, Rob Minton,

                                                                                                   Martin White, Patrick Taylor

 

2009   EADS Innovation Works              Reflex                             G. Clayton/ West           4d 00h 17m

           Tilman:  Starship                        Sigma 38ft                     Laurie Wheeler, Stuart Quine, Andy Evans,

                                                                                                   Jim Charles, Mark Lewis

 

2010   EADS Innovation Works               X-99                              Geoff West                    4d 00h 37m

           Tilman: Topsham Sea Fever        40’                                 Patrick Bird/ Kate Hattersley, Andrew Hattersley,

                                                                                                   David Hamilton, Virginia Bird

 

2011   Danu Technologies                     Ker 35ft                         Glen Ward                     3d 05h 37m

           Tilman: Team Whistler (AUS)       Reflex38’                       David Rees, Tim Jones, Jory Linscott, Jacqui Guy,

                                                                                                   Michael McIntyre

 

2012   Kugel Motion                              Reflex 38ft                     David Ewing                  4d 12h 46m

           Tilman: Quickstep                      Contessa 33’                  Alex Haworth, Nick Bubb, Ed Wilton, Sophie Budd,

                                                                                                   Nikki Fleming

 

2013   Dido                                           Spirit 46ft                       Tom Hill                       3d 17h 34m

           Tilman: Nunatak                         J-120 (12m)                   Mike Jaques, Colin Rawlings, Richard Ludlow

 

2014   Wight Rose                               Reflex 38ft                     Geoff West                    3d 05h 00m 

           Tilman: British Soldier                 J-111                            Major Will Naylor, Andrew Britton, George

                                                                                                  Jorgensen, John Adeney, Matt Sargen

 

2015   Rio                                             J-120 Quattro                Joost van der Waal          2d 18h 42m

           Tilman; Mercian Regiment          J-111                             Andrew Hadfield, Andrew Williams, Andrew Ryan,                                                                                                      Richard Hoy, Matt Dean   

    

2016    Pure Attitude                            X37                                Fergus McDonald         4d  0h 08m

            Tilman; S'hampton Uni. OTC    First 40.7                        George Jorgensen, James Toogood, Beth Albon,

                                                                                                  Nadir Wahab, Kat Burleigh

‚Äč

2017    Moby J                                      J92                                 Martin Pound                4d  4h 24m

            Tilman; Team Ajax                   J109                                Matt Cattell, Alexander Shaw, Arthur Fearnall,                                                                                                           Alastair Coombe, Rhys Eggleton 

 

2018    Wild Spirit                                Jeanneau 40                    Paul Jackson                  4d 2h 13 m

            Tilman; Baloo                          Sigma 33 OOD                 Pete Chatfield, Rob & Dave Harnan, Greg Brock,                                                                                                        Dave Harry

            

Entries in blue are record times.

From 2016 onwards the winner is decided on IRC Handicap

 

Data collated by Martin Pound (Skipper of Moby J)    Updated by Rob Howard.

A Company Limited by Guarantee

Registered in Wales No: 3722800

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • YouTube Clean